Cell Structure Reagents and Kits
- (10)
- (1)
- (1)
- (20)
- (5)
- (1)
- (38)
- (2)
- (4)
- (1)
- (2)
- (19)
- (3)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (3)
- (2)
- (58)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (27)
- (5)
- (11)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (2)
- (2)
- (5)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (33)
- (27)
- (4)
- (17)
- (36)
- (7)
- (6)
- (5)
- (3)
- (28)
- (8)
- (5)
- (7)
- (69)
- (53)
- (1)
- (18)
- (8)
- (2)
- (19)
- (3)
- (1)
- (7)
- (156)
- (19)
- (4)
- (2)
- (6)
Filtered Search Results
Invitrogen™ FilmTracer™ SYPRO™ Ruby Biofilm Matrix Stain
Convenient, ready-to-use 1X concentration
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SYTO™ Green Fluorescent Nucleic Acid Stains
SYTO Green Fluorescent Nucleic Acid Stains exhibit bright, green fluorescence upon binding to nucleic acids. These dyes are cell-permeant and can be used to stain RNA and DNA in live cells, dead cells, and bacteria.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope, High Content Imager, Flow Cytometer |
| Color | Green |
| SubCellular Localization | Nucleic Acids |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| For Use With (Application) | Fluorescent Labeling, Live Cell Imaging, Microarray |
| Product Line | SYTO |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ MitoTracker™ Dyes for Mitochondria Labeling
These mitochondria dyes are specially packaged in vials of 50 μg each to create freshly reconstituted dyes without the impact of freeze-thaw cycles to aid in a simplified sample prep for cell analysis workflow.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Format | Special packaging |
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope, Flow Cytometer, Microplate Reader |
| Quantity | 20 x 50 μg |
| SubCellular Localization | Mitochondria/Organelle Stain |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Product Line | MitoTracker |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ LysoTracker™ Red DND-99, special packaging
Red-fluorescent dye for labeling and tracking acidic organelles in live cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SYTO™ 40 Blue Fluorescent Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
For use with fluorescence microscopy and flow cytometry
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ SYTOX™ Green Nucleic Acid Stain - 5 mM Solution in DMSO
Useful indicator of dead cells within a population
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ HCS LipidTOX™ Red Neutral Lipid Stain, for cellular imaging
High affinity for neutral lipid droplets
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ LysoTracker™ Green DND-26, special packaging
Special packaging
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Monomeric Cyanine Nucleic Acid Stains
Monomeric Cyanine Nucleic Acid stains are five spectrally distinct dyes for ultrasensitive fluorescence detection of nucleic acid in imaging and flow cytometry. They have bright fluorescence signals, low background, and strong binding affinity with nucleic acid.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Cell Permeability | Cell-impermeant |
| Content And Storage | Store in freezer at -5°C to -30°C and protect from light. |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Quantity | 1 mL |
| SubCellular Localization | Nucleic Acids,Nucleus |
| Concentration | 1 mM |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Hoechst 33342 Ready Flow™ Reagent
Hoechst 33342 Ready Flow™ Reagent is a bright, easy-to-use cell-permeant stain for cell cycle analysis on a flow cytometer.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ Acridine Orange
Cell-permeant nucleic acid binding dye
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
Invitrogen™ CellTracker™ CM-DiI Dye
A red fluorescent dye well suited for monitoring cell movement or location
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store in freezer -5°C to -30°C and protect from light. |
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Color | Yellow |
| SubCellular Localization | Cell Membranes,Lipids |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Product Line | CellTracker |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ FM™ 4-64 Dye (N-(3-Triethylammoniumpropyl)-4-(6-(4-(Diethylamino) Phenyl) Hexatrienyl) Pyridinium Dibromide)
Lipophilic dye
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature and protect from light. |
| Product Type | Dye |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Color | Red |
| SubCellular Localization | Plasma Membrane |
| Label Type | Fluorescent Dye |
| Product Line | FM |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Dil Stain (1,1'-Dioctadecyl-3,3,3',3'-Tetramethylindocarbocyanine Perchlorate ('DiI'; DiIC18(3)))
DiI is a lipophilic membrane stain that diffuses laterally to stain the entire cell. It is weakly fluorescent until incorporated into membranes.
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More
| Shipping Condition | Room Temperature |
|---|---|
| Content And Storage | Store at room temperature and protect from light. |
| Product Type | Liphophilic Tracer |
| For Use With (Equipment) | Fluorescence Microscope |
| Emission | 565 nm |
| SubCellular Localization | Cell Membranes,Lipids |
| Excitation Wavelength Range | 549 nm |
| Detection Method | Fluorescence |
Invitrogen™ Image-IT™ LIVE Plasma Membrane and Nuclear Labeling Kit (Counterstains For GFP-Expressing Cells)
Counterstains for GFP-expressing cells
Non-distribution item offered as a customer accommodation; additional freight charges may apply.
Learn More